Jak zabalit věci ke stěhování?
Spolehlivé rady a tipy

Čeká Vás stěhování do nového domova? Pokud se stěhujete poprvé v životě, možná máte obavy a také spoustu otázek. Kdy byste měli začít s balením? Jak co nejlépe zabalit oblečení, velké kusy nábytku nebo cennosti, které nechcete poškodit? Odpovědi, ale i spoustu praktických rad a tipů najdete v dnešním článku.

Začněte s dostatečným předstihem

Na stěhování máte většinou vyhrazený jeden den, tomu ale předchází poměrně dlouhá příprava. Vyhraďte si na ni alespoň 4 týdny, během kterých si vyřídíte všechno nezbytné.

  • Zajistěte si stěhovací službu nebo kamarády, kteří Vám se stěhováním pomohou.
  • Pokud bydlíte na rušné ulici, nahlaste si zábor veřejného prostranství, ať máte kam zaparkovat dodávku.
  • S předstihem byste měli také začít shánět krabice a další materiál na zabalení Vaší domácnosti.
  • Vytřiďte vše, co v novém domově nevyužijete. Rozbité a nefunkční věci vyhoďte, ty nepotřebné darujte nebo je zkuste prodat.
  • V neposlední řadě si vyhraďte jednu místnost v bytě, kde budete hromadit věci na zabalení nebo už zabalené krabice. Pokud vám volná místnost nezbývá, využijte ložnici, kde potřebujete volnou prakticky jen postel.

Připravte si krabice a materiál na balení

Krabice a další materiál na balení začněte shánět klidně několik týdnů před samotným dnem D. Ačkoliv se vám budou hodit i vyřazené krabice a banánovky ze supermarketů, neměli byste zanevřít na profesionální stěhovací krabice a předem si jich dostatek objednat. Využijete je zvlášť na těžké, křehké a jinak cenné předměty. Co dalšího budete ke stěhování potřebovat?

  • Kartonové krabice na stěhování – profesionální stěhovací krabice mají garantovanou nosnost 30 kg a praktické úchyty, které vám usnadní přenášení krabic a jejich vynášení do patra.
  • Papírové hrany – tvrdé kartonové hrany využijete při stěhování větších kusů nábytku nebo spotřebičů, jelikož díky nim předejdete naťuklým rohům.
  • Bublinková fólie – ideální pro vystlání krabic s křehkými předměty, jako je sklo nebo elektronika. Zároveň poslouží jako vhodný obal pro věci, které nebudete moci z nějakého důvodu zabalit do krabic.
  • Stretch fólie – takzvaná strečka se používá k obalení spotřebičů a nábytku, které chrání před poškozením, a navíc usnadňuje jejich manipulaci.
  • Pytle na odpad – předměty, které se nevejdou do krabic, pojmou velké pytle na odpadky. Týká se to zejména objemných předmětů a oblečení.
  • Lepicí páska – nepostradatelný pomocník při balení. Zalepit je třeba jak krabice, tak předměty obalené do bublinkové fólie. Jestliže stěhujete drobnou elektroniku, skleněné předměty nebo jiné věci, které se mohou snadno poškodit, použijte lepicí pásku s nápisem KŘEHKÉ.
  • Fixy nebo značkovací kolečka – obojí využijete při popisování již zabalených krabic. Zvlášť značkovací kolečka vám ušetří spoustu času. Stačí si k jednotlivým barvám přiřadit konkrétní místnosti v novém bytě a krabice pak jednoduše označovat podle toho, kam jejich obsah přijde.

Začínáme balit

Jakmile máte vše potřebné po ruce, můžete se pustit do samotného balení. Začněte si pomalu odkládat věci, o kterých víte, že je v následujících dnech nebudete potřebovat. Prozatím jim vyhraďte jedno místo v bytě, než je začnete balit do krabic.

Předměty, které používáte často, nebo dokonce denně si nechte po ruce po celou dobu stěhování. Zabalte je jako poslední a ideálně mimo ostatní věci – třeba do klasického cestovního zavazadla, jako kdybyste jeli na dovolenou. Díky tomu je po nastěhování do nového bytu nebudete muset složitě hledat.

Jak zabalit objemné věci a oblečení?

Jak zabalit křehké věci?

Oblečení a další objemný textil, jako jsou přehozy, deky, pokrývky, povlečení nebo závěsy zabalte do vakuových pytlů (po odsátí vzduchu několikanásobně zmenší svůj objem) nebo velkých pytlů na odpadky. Chcete-li si balení oblečení ještě usnadnit, můžete ho nechat v šuplíku a ten obalit do stretchové fólie. Jakmile šuplík s oblečením převezete, stačí ho jen vrátit do skříně.

Skleničky, nádobí a porcelán po babičce (stejně jako další křehké předměty) balte vždy jednotlivě. Každý předmět obalte do bublinkové fólie nebo vlnité lepenky a zajistěte lepicí páskou. Po naskládání do krabice nesmí být slyšet cinkot!

Jak zabalit velké spotřebiče?

Jak zabalit monitor nebo obrazovku?

Pokud si necháváte původní krabice od spotřebičů, máte vyhráno. Spotřebič jen vrátíte do původního obalu, převezete a opět vybalíte. V opačném případě to budete mít trochu složitější.

  • Ze spotřebiče vyjměte veškeré volné díly (skleněné police, plechy, atd.)
  • Zakryjte rohy spotřebiče pomocí papírových hran, které zajistíte lepicí páskou.
  • Zabalte spotřebič do stretch fólie, abyste zabránili případným oděrkám nebo nechtěnému otevření dvířek.
  • Kabely smotejte a připevněte páskou ke spotřebiči.
  • Šrouby a další menší díly vložte do plastikového sáčku nebo do obálky, kterou popíšete a rovněž připevníte lepenkou ke spotřebiči. 

Ploché monitory a obrazovky jsou velmi citlivé na jakýkoliv tlak. K jejich zabalení budete potřebovat pevný karton, který oříznete na odpovídající velikost a lepicí páskou přilepíte před zobrazovací plochu. Následně monitor či obrazovku obalte několika vrstvami bublinkové fólie a zajistěte lepenkou.

Jak zabalit lampy a lustry?

Nejrůznější světla a svítidla patří při stěhování k nejohroženějším věcem. Při jejich balení proto použijte dostatek bublinkové fólie nebo je zabalte do krabice vystlané fixačními tělísky.

Jak zabalit nábytek?

Jak zabalit elektroniku?

  • Nábytek se nejlépe stěhuje po částech, proto ho nejprve vykliďte a následně rozmontujte.
  • Všechny šroubky a menší části vložte do průhledných sáčků a přehledně označte, abyste věděli, k jakému nábytku patří.
  • Ostatní větší části zabalte podobně jako spotřebiče – rohy ochraňte kartonovými hranami, dveře skříní, šuplíky komod a stolů zabalte do stretch fólie, aby se při přepravě neotevřely. U gauče, křesel a židlí stačí zabalit textilní nebo kožené polstrování do fixační fólie.

Elektroniku je nejbezpečnější přepravovat v originálním obalu, který obsahuje polystyren přizpůsobený tvaru výrobku. Pokud ho už nemáte k dispozici, použijte bublinkovou fólii. Drobnější elektroniku můžete vložit do krabice s fixačními tělísky. 

Další tipy pro snadné balení

  • Drobnosti, jako jsou různé trofeje, sošky nebo svíčky, zabalte jednotlivě do bublinkové fólie nebo balicího papíru a zalepte je lepicí páskou.
  • Šampony, krémy, pasty a další tekutiny raději vždy zabalte do samostatného plastového sáčku. Jejich uzávěr navíc můžete zalepit lepicí páskou.
  • Při stěhování křehkých věcí můžete jako vycpávku použít oblečení.
  • Krabice je vždy lepší přelepit lepicí páskou také zespodu, aby se během stěhování nerozpadly.
  • Vždy se snažte obsah krabice kombinovat tak, aby v ní byly jak těžké, tak lehké předměty. Zároveň krabici nepřeplňujte.
  • Krabice pečlivě označujte. Vezměte si k ruce lihový fix a na krabici napište, co se v ní nachází a do jaké místnosti patří. Krabice popisujte z boku, jelikož je budete skládat na sebe.
  • Pokud vám se stěhováním někdo pomáhá, viditelně označte krabice, které nelze klopit a které obsahují křehké věci.